9 Aralık 2009 Çarşamba

Madonna Stratejisi

Madonna akıllı kadındır. Yıllar boyu müzik piyasasında bu aklıyla var olmuştur. Sesi ne Whitney Houston ne de Mariah Carey'dir. Ortalama bir vokali ve sesi vardır. Ancak öyle zeki bir kadındır kı uyguladığı taktikler pazarlama kitabına "Madonna Stratejisi" olarak geçecek cinstendir. Kraliçe olmak kolay değil tabi! (Strateji isminin tüm hakları "bilirkişi raporuna" aittir. Sana söylüyorum Cem Mumcu!)

Trendleri takip etmek zaten herkesin uyguladığı bir stratejidir, fakat var olabilmek ve kariyerine devam edebilmek için bu yeterli değil. Madonna'yı diğer starlardan ayıran bir özelliği var; Vantuz Özelliği. (Bu özellik bundan sonra Madonna Stratejisi olarak anılacaktır :)

Hepimiz biliriz ki insan bulunduğu jenerasyonu takip eder ve içinde bulunduğu jenerasyonun şarkıcılarını dinler. Örneğin benim dönemimde "boy band" olarak Back Street Boys revaçtaydı, sonra Westlife, daha sonra da Blue vb gruplar takip edildi. Blue dinleyen bir nesil zaten Back Street Boys'u takip etmiyordu, Back Street Boys kitlesi de "boy band" hevesini aldığı için de "Blue" olayına hiç girmedi.

Çok hızlı tüketen tüketiciler olduğumuz için bulunduğumuz jenerasyonun ürünlerini tadıp tüketiyoruz. Geriye dönüp diğer jenerasyonlara bakıp onları tüketmek demek vakit kaybı demek bizim için. Herşeye erişim ve herşeyi tüketim hızlı olmalı.

Madonna bunun çok farkındaydı. Her jenerasyona hitap etmenin bir numaralı kuralı o dönemin en parlak genç yıldızına Vantuz gibi yapışmaktı. Hem var olan dinleyici kitlesi duracak hem de kendisinden bir haber yeni jenerasyon dinleyicilerini hayran oldukları şarkıcıların yardımı ile kendisine çekecekti.

Neler mi yaptı Madonna? Bir göz atalım;-Kylie Minogue'u beğendini söyleyerek konserlerine onun t-shirt'üyle çıktı.
-Britney Spears ve Christina Aguilera ile show yaparak onları dudaktan öptü.
-Britney Spears'la düet yaparak "In the Zone" videosunda oynadı.


-Justin Timberlake'le düet yaparak onu "4 Minutes" videosunda oynattı.
-Son albümünde Pharrell ile çalıştı ve onunla düet yaparak "Give it 2 me" videosunda oynattı
-Son dönemde de Lady Gaga'yı çok başarılı bulduğunu ve çok sevdiğini söyledi. Lady Gaga ile birlikte "Saturday Night Live" programının bir parodisinde oynadılar hatta.


Söyleyin bakalım! En favori şarkıcınızın sevdiği, klibinde oynadığı ve övdüğü şarkıcıyı siz de sevmez misiniz? Seversiniz! Britney'e hayran bir çocuk veya Lady Gaga'yı seven ergen bir kız Madonna'yı da sevmez mi? Sever tabii :)

Madonna zaten kraliçe, ama bu strateji ile yeni jenerasyonlar arasında da kraliçe olmaya devam edecek.

P.S. Sıkı bir Madonna hayranı olan Hande Yener bu stratejiyi kaşfetmiş olabilir mi sizce? :) Demet Akalın'la barıştığına göre çoktan keşfetti. Bengü'yle, Demet Akalın'la ve diğer şarkıcılarla laf yarışına gireceğine onlarla çalışsaydı, beraber şarkılar üretselerdi şimdi sürünüyor olmayacaktı. Her iki taraf da kazançlı çıkacaktı.

5 yorum:

devrika dedi ki...

bu konu üzerine ben de düşünmüştüm yazın destek ünitesi oldu. diyordum kylie tişörtü giydi çıktı kylie'den kendisi kadar ses getiren bir popülerlik çıktı mı bana göre hayır. desteklediği ünlüler zaten oradaydı, biliniyordu. sonra yine orada kaldılar. maddy saltanatını renklendire renklendire sürdürüyor. bence daha zevkli oldu.

dizi günlükleri / Bilir Kişi Raporu dedi ki...

devrika,

Kyle, Madonna kadar popüler olmasa da onun da göz ardı edilmeyecek kadar dinleyici kitlesi vardı, gerçi hala var. Kadın yine iyi satıyor ve yine turlar düzenliyor. O kitleyi kendi tarafına çekmek de Maddonna'nın zekası :)

Chen dedi ki...

Hakikaten iyi bir noktaya değinmişsiniz. Ama bana şimdi Madonna hiç samimi gelmiyor işte bu tür hareketlerinden sonra. Hep popüler olana sarılmak ne kadar başarılı ki???

dizi günlükleri / Bilir Kişi Raporu dedi ki...

Chen,

Bir pazarlama stratejisi için çok başarılı bence, öyle deme :)

Adsız dedi ki...

bu taktik''ben kraliçe olarak yeni geleni onaylıyorum''taktiği.madonna ne zamanki en dişli rakibesinin kylie olduğunu anladı o zaman -kendisi kraliçe ya-bu hanıma ayılıp bayıldığını söylemeye başladı.Aynı dönemde kylie geri dönüşünü yapmıştı ve gazeteler kylienin madonnadan daha başarılı olduğunu yazıyordu.Aklı sıra sürekli kraliçe kimliğini hatırlatmaya çalışıyor.kylie yle beraber 80 lerden beri aynı piyasada yeni mi aklına gelmişti acaba.kylie ye sataşıp dinleyici kitlesini ikiye bölmek yerini hayranları paylaşmaya çalışıyor.sonra utanmadan kylieden çalıp çırptığı şeylerle confessions albümünü yaptı.millette disco akımını madonna başlattı sanıyor.Katy perry de ilk çıktığı zaman üstüne atlayıp ''şarkılarını çok seviyorum falan demişti...şimdi sıra lady gaga da.